Jak dostać się do radia, czyli sposób na dotarcie do dziennikarzy muzycznych

Talent Show od kuchni. Czy warto iść do telewizji? Czy program typu Voice of Poland jest dla każdego?
11 kwietnia, 2021
Kariera muzyczna za granicą. Poznaj Music Export Poland
11 kwietnia, 2021

Jak dostać się do radia? Na co dziennikarze zwracają szczególną uwagę? Jakie kroki wykonywać przy wysyłaniu swoich utworów do radia? Z Damianem Sikorskim z Czwórki Polskiego Radia rozmawia Rafał Konieczny.

  1. Droga do radia

Nie wystarczy zapukać do drzwi stacji radiowej. Wokalista, który chce trafić do radia, musi udać się bezpośrednio do dziennikarza muzycznego. Powinien wysłać swoje demo do konkretnego specjalisty, zajmującego się danym gatunkiem muzyki. To w interesie artysty jest znalezienie odpowiednich kontaktów.

  1. Ciężka praca i determinacja

Należy uderzać wszędzie. Nie zamykać się tylko na stacje lokalne, ale także próbować dostać się do ogólnopolskich. Jeśli na sto maili, ktoś odpisze na dwa – jest to sukces. Kluczowa jest ciężka praca i determinacja. Nie wolno się poddawać. Trzeba szukać, sprawdzać, dać coś od siebie. Sukces sam nie spadnie nam z nieba.

  1. Kontakt z dziennikarzami

Najlepiej, aby pisać maile do dziennikarzy. Nie zalecane są wiadomości prywatne na Facebooku czy Instagramie. W tytule maila piszemy nazwę zespołu i krótkie, zachęcające słowa. Dziennikarzy oprócz muzyki, chce dowiedzieć się kim jest artysta, co ma do zaoferowania. Dlaczego wokalista podjął się takiego działania. W treści maila trzeba opisać swoją działalność, dołączyć zdjęcie, podać kontakt, numer telefonu. To my jesteśmy produktem, którego sprzedajemy.

  1. Jak wysyłać muzykę?

Plik z muzyką nie powinien być przesłany w załączniku. W celu pobrania należy dołączyć link do WeTransfera. Wystarczy podstawowy format mp3. Natomiast jeśli radio zdecyduje się grać nasz kawałek, trzeba dołączyć plik WAV.

  1. Prawda

Dziennikarze szukają dobrej muzyki, nieprzeciętnego głosu, tekstu z przesłaniem. Artysta musi odpowiedzieć sobie na pytanie, czy utożsamia się ze swoim utworem. A nie tylko czy na siłę zagra go radio. Wokalista nie może mieć nastawienia – „musze mieć piosenkę jak Lady Gaga”. To błędne myślenie. Należy czerpać inspiracje z twórczości gwiazd, ale najważniejsze, by być sobą. Kluczowa jest prawda oraz autentyczność.

  1. Audycja „Będzie Głośno” w radiowej Czwórce

Dla debiutujących artystów dobrą opcją jest zgłoszenie się do audycji „Będzie Głośno” w radiowej Czwórce. Słuchowisko skierowane jest do młodych wykonawców, którzy mają do zaoferowania swój autorski materiał. Nie ma tu ograniczeń w długości numeru. Audycje odbywają się w każdy piątek od 18:00-20:00. Formularz zgłoszeniowy dostępny jest na stronie Czwórki. Ponadto co roku organizowany jest konkurs „Wydaj pytę z Będzie Głośno”.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Zapraszamy do obejrzenia całego wywiadu Wokaliści i Media oraz innych wywiadów na stronie Delphy Records na Facebooku.

Wokaliści i Media | 🔴 LIVE z Damianem Sikorskim (Czwórka – Polskie Radio)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *