Aranżacja, Mix i Mastering

 

Aranżacja i mix i mastering to bardzo ważne etapy pracy nad utworem, ponieważ to one nadają mu ostateczny kształt.

Zacznijmy od aranżacji. Pierwotnie termin ten oznaczał rozwinięcie utworu muzycznego i nadanie mu zmodyfikowanego lub zupełnie nowego kształtu, jednakże: bez ingerowania w linię melodyczną. W muzyce rozrywkowej przyjęło się, że aranżacja to również przystosowanie utworu do odpowiednich, nierzadko specyficznych, warunków jego wykonania oraz trendów panujących na rynku muzycznym. Chodzi o nadanie utworowi ostatecznego kształtu w zakresie brzmienia, dynamiki, harmonii i rytmu.

O to właśnie chodzi też nam, aby Twój utwór okazał się strzałem w dziesiątkę! To Ty określasz, jakie brzmienie chcesz osiągnąć i jaki ma mieć ono charakter – jeżeli oczywiście masz na nie pomysł. Możesz też skorzystać z sugestii i porad aranżera, a nawet – dać mu zupełnie wolną rękę w tym zakresie.

Następnie przechodzimy do mixu Twojego utworu. W teorii to proces, która polega na obróbce śladów, a w rezultacie prowadzi do połączenia wielośladowego nagrania w jeden plik. W praktyce jest to trochę bardziej skomplikowane. Przede wszystkim należy zadbać, by wszystkie ślady przeszły odpowiednie rozpoznanie, w zależności od tego, czy mamy do czynienia z wokalem, instrumentem, beat’em czy basem. Dodajemy tam inne “bajery”: przede wszystkim stosujemy equalizację, czyli najważniejszy element, stanowiący tajemnicę dobrego brzmienia Twojego utworu. Sprawia on, że słabo słyszalne instrumenty w miksie stają się pełne szczegółów, najlepsze elementy nagrania nagle znajdują się na pierwszym planie, a piosenka brzmi jak spójna całość, a nie tylko przypadkowe połączenie różnych nagrań, w którym wszystko jest bardzo wyraźne i co tu dużo mówić – nudne. Na tym etapie stosujemy też kompresję i dodajemy odpowiednie przestrzenie pogłosów. Na końcu dbamy o to, by w odpowiedni sposób połączyć ze sobą ślady tak, aby parametry były do siebie dopasowane bez straty dla dynamiki czy brzmienia utworu.

Ten proces wymaga ogromnej staranności i uwagi na detale oraz pewnej specjalizacji w tym zakresie. Nagrywając piosenkę z nami masz pewność, że uzyskasz profesjonalną jakość.

Ostatni etap: mastering. W obecnych czasach i dzięki dostępnemu na rynku oprogramowaniu mnóstwo muzyki powstaje w domu, po kosztach. Dlatego też przechodzi ona bez echa. Bez odpowiedniego, przede wszystkim – profesjonalnego – sprzętu, czyli systemu odsłuchowego oraz analogowych przetworników niemożliwe jest osiągnięcie efektu, choćby zbliżonego do fachowego masteringu w studiu. Mimo, że świetnie wykonasz swoją pracę na pierwszym i drugim etapie powstawania Twojego utworu, wszystko to może okazać się zbędne, jeżeli nie zadbasz o odpowiedni mastering. Nawet najlepszy hit będzie brzmiał płasko i bez polotu, wokal monotonnie, a dynamika jednostajnie.

Końcowym efektem powyższych procesów jest gotowy utwór.

Co dalej? Zajrzyj do sekcji: nagranie teledysku.